fbpx

Tepelnoizolačné vlastnosti materiálov sú pri výbere izolácie najdôležitejšie. V článku sa dozviete všetko potrebné o parametri súčiniteľ tepelnej vodivosti (lambda).

V súčasnej dobe existuje veľké množstvo výrobcov tepelných izolácií. Každý z nich prehlasuje, že tá jeho je najlepšia na trhu. Je čoraz náročnejšie orientovať sa v tom, ktorá izolácia je naozaj kvalitná.

Pri výbere izolácie odporúčame rozhodovať sa na základe overených faktov alebo sa poradiť s odborníkom (napríklad s nami). Dôležité parametre doložené certifikátmi nájdete v technickom liste.

 

Čo je to súčiniteľ tepelnej vodivosti?

Súčiniteľ tepelnej vodivosti λ je rozhodne prvý parameter, s ktorým sa pri výbere izolácie stretnete. Ako sme spomínali v staršom článku, ide o schopnosť materiálu viesť teplo. Je to hodnota vo W (wattoch), ktorá prejde materiálom hrúbky 1m (meter) pri rozdiele teplôt 1K (kelvin) medzi povrchmi materiálu.

Nebudeme vás zaťažovať zložitými fyzikálnymi definíciami. Jednoducho – čím je táto hodnota nižšia, tým má materiál lepšiu izolačnú schopnosť a teplo uniká cez materiál pomalšie.

S lambdou úzko súvisí aj tepelný odpor izolácie R (m²K/W). Meriame ním tepelnoizolačné vlastnosti izolácie. Čím je tepelný odpor vyšší, tým materiál lepšie tepelne izoluje. Vyšší tepelný odpor izolácie sa dá dosiahnuť výberom materiálu s nízkym súčiniteľom tepelnej vodivosti λ a zvýšením hrúbky tepelnej izolácie.

 

Od čoho závisí lambda?

Lambda závisí od konkrétnych podmienok, v ktorých sa materiál používa. Je teda rozdiel medzi deklarovanou lambdou stanovenou v laboratórnych podmienkach a vypočítanou lambdou v skutočných podmienkach. Dôležitú úlohu zohráva teplota prostredia, vlhkosť a tiež starnutie materiálu.

sucinitel tepelnej vodivosti

Striekaná pena ICYNENE – izolácia 21. storočia

Moderné izolácie majú súčiniteľ tepelnej vodivosti veľmi nízky. Napríklad kanadská striekaná pena ICYNENEλ= 0,038 W/mK. Táto hodnota je udávaná už po starnutí materiálu zabudovaného v konštrukcii a ďaleko prevyšuje niektoré materiály s počiatočnou lambdou odmeranou v laboratórnych podmienkach.

Kanadská izolácia ICYNENE s 34-ročnou tradíciou sa pýši aj certifikátom kvality ISO 9001-2008. Navyše sa dostane do každej dutiny či medzery a dokonale priľne k povrchu.

 

Pár slov na záver…

Pri výbere izolácie nezabudnite porovnávať aj ostatné parametre ako reakcia na oheň, nasiakavosť či trieda sadania. Pravdou však ostáva, že súčiniteľ tepelnej vodivosti patrí k najdôležitejším veličinám, ktoré sa oplatí sledovať.

V prípade otázok sa neváhajte obrátiť na odborníkov. Kontaktujte nás na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Naše úspešné realizácie môžete sledovať na Youtube kanáli.

Podobné články na: dobre vedieť // ICYNENE // izolácia // zateplenie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko - Technik

+421 915 856 453
stredné, západné Slovensko

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice