fbpx

Chystáte sa stavať dom? Potom vás bude zaujímať energetická trieda budovy, ktorú určí projektant. V článku sa dozviete ako dosiahnuť energetickú triedu A0 a prečo je kvalitná izolácia dôležitá.

Úsilie správať sa šetrnejšie k našej planéte môžeme pozorovať vo viacerých oblastiach nášho života. Stavebníctvo nie je výnimkou. Od 1. januára 2021 platí zmena zákona o energetickej hospodárnosti budov, podľa ktorej všetky novostavby musia spadať pod energetickú triedu A0. Cieľom je znížiť negatívne dopady na životné prostredie.

 

Energetické triedy – ktorá je najlepšia?

Na úvod si povedzme, čo znamená energetická trieda budov. Energetická trieda charakterizuje dom podľa globálneho ukazovateľa primárna energia budovy. Ide o celkovú spotrebu energie od jej výroby v národnom hospodárstve až po jej premenu na teplo a svetlo v domácnosti. Vyjadruje sa v kWh na 1m² podlahovej plochy.

V podstate ide o hodnotenie domu vzhľadom na životné prostredie. Pre zaradenie budovy do konkrétnej energetickej triedy je potrebné najprv vypočítať súčet energie potrebnej na vykurovanie a teplú vodu a vynásobiť príslušným kvocientom pre daný typ energie. Najlepší kvocient má fotovoltaika – 0,0, kotol na drevo – 0,1, kotol na drevnú štiepku – 0,15, kotol na pelety – 0,2, plyn – 1,1, elektrina – 2,2.

Energetické triedy pre globálny ukazovateľ primárna energia rozdeľujeme do tried od A0 po G, pričom najhospodárnejšia je trieda A0 a najmenej hospodárna je trieda G. Každý projekt musí mať energetické hodnotenie, výsledkom ktorého je energetický certifikát budovy. Výnimkou sú napríklad historické budovy a pamätníky, budovy na bohoslužby, dočasné budovy či budovy postavené pred rokom 1947.

Je dôležité, aby hodnota vypočítaná projektantom dosiahla úroveň menšiu ako 54 kWh/m².

  • A0 ≤ 54 kWh/m²
  • A1 = 55 – 108 kWh/m²
  • B = 109 – 216 kWh/m²
energetické triedy

Ako dosiahnuť energetickú triedu A0?

Stačí sa držať troch zásad a môžete sa tešiť z domu priateľskému k životnému prostrediu a ušetriť náklady na vykurovanie.

  • kvalitné zateplenie strechy a fasády. Poradíme vám!
  • zdrojom tepla je kotol na pelety či drevnú štiepku
  • fotovoltaika na ohrev teplej vody

Na energetické triedu A0 vplývajú aj ďalšie prvky ako napríklad tvar domu. Domy so štvorcovým pôdorysom majú spravidla menšie straty ako domy s komplikovaným tvarom. Podstatná je aj orientácia domu na svetové strany. Veľké okná orientované na juh prinášajú domu väčšie zisky zo slnečnej energie a znižujú energiu potrebnú na vykurovanie. Významná je aj samotná veľkosť domu – paradoxne, väčšie domy majú nižšiu spotrebu energie.

energetické triedy

Hodnotenie podľa potreby energie na vykurovanie

Z hľadiska energetických tried je dôležité aj hodnotenie domu podľa potreby energie na vykurovanie. Ukazovateľ hovorí o tom, koľko tepla v kWh/m² potrebuje dom na vykurovanie na 1m² za rok. Na základe toho sa domy rozdeľujú na nízkoenergetické domy, pasívne domy či domy s takmer nulovou spotrebou energie.

 

Nezabudnite na kvalitnú izoláciu

Ako sme spomínali, efektívna a funkčná izolácia je základ. Na výber máme striekanú penu ICYNENE alebo fúkanú izoláciu od značiek ISOCELL, Rockwool, Steico alebo Knauf Insulation. Izolácie ISOCELL alebo Steico Zell z hľadiska ekológie nemajú konkurenciu. Radi vám poradíme s výberom izolácie.

Sme zatepľovacie centrum Axa-Property s viac ako 20-ročnými skúsenosťami v odbore. Kontaktujte nás na telefónnom čísle +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, mailom na adrese info@axaproperty.sk alebo na našom Facebooku.

Podobné články na: dobre vedieť // domov // izolácia // rodinný dom
Kategória - Dobre vedieť // Stavba

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko