fbpx

Plánujete zateplenie strechy a neviete sa rozhodnúť medzi minerálnou vatou a fúkanou izoláciou? Máme bohaté skúsenosti s oboma typmi izolácie, a preto vieme najlepšie zhodnotiť výsledok. V článku nájdete podrobné porovnanie klasickej minerálnej vaty a fúkanej izolácie.

 

Prečítajte si príbeh z praxe

Zákazník si na zateplenie podkrovia zvolil minerálnu vatu. Mylne sa domnieval, že je to lacnejšia cesta zateplenia. Po dvoch rokoch bývania zistil, že platby za vykurovanie sú oveľa vyššie, ako vypočítal projektant podľa laboratórnej hodnoty lambdy. Na pomoc si zavolal tím Axa-Property. Nasledovalo dohodnutie obhliadky, zhodnotenie stavu izolačného materiálu a návrh riešenia. Akého?

Klient sa napokon po konzultácii s nami rozhodol pre zateplenie fúkanou izoláciou ISOCELL. Na pôvodnú vrstvu minerálnej vaty sme aplikovali celulózu. Vata sa nemusela vyhadzovať, pretože poskytovala určitý tepelný odpor, ktorý sa s fúkanou izoláciu znásobil. Zateplenie fúkanou izoláciou bolo cítiť okamžite. Zákazník dokázal ušetriť 50% nákladov na vykurovanie. V lete nepociťoval prehrievanie domu, ako to bolo v prípade vaty. 

Toto však nie je ekonomická cesta zateplenia. Vhodnejšie by bolo už na začiatku priplatiť za kvalitné zateplenie na celý život. Zákazník sa neriadil osvedčeným príslovím starých mám – Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci.

fúkaná izolácia

Fúkaná izolácia vs. minerálna vata

Minerálna vata je vyrobená z prírodných surovín ako čadič, kobalt alebo kremičitý piesok bez pridania chemických látok. Produkciu vlny môžeme prirovnať k výrobe cukrovej vaty. Všetky suroviny sa roztavia pri vysokých teplotách v kopulovej peci. Vzniknutá tekutá masa sa rozlieva na špeciálne disky rotujúce rýchlosťou niekoľko tisíc otáčok za minútu. Pri procese odlietajú tenké vlákna v podobe vlny. Na dotyk sú jemné ako klasická vata.

Výrobe fúkanej izolácie ISOCELL sme sa dopodrobna venovali v staršom článku. V skratke – fúkaná izolácia vzniká recyklačným procesom čistého, vytriedeného novinového papiera. Starý papier sa recykluje až šesťkrát, kým sa z neho stane izolačný materiál. Výsledkom je prírodná izolácia z celulózových vlákien ocenená prestížnym ekologickým certifikátom Natureplus®. Na dotyk je príjemne hebká a teplá. 

Fúkaná izolácia je v porovnaní s minerálnou vatou ekologickejšia. Vynaložená primárna energia na výrobu izolačného materiálu je oveľa nižšia ako pri výrobe vaty. Ďalšími výhodami fúkanej celulózy sú neprievzdušnosť, bezšpárovosť, akustickosť, nezosadanie materiálu a vysoká životnosť. Celulóza vyplní každý detail, eliminuje vlhkosť a tepelné úniky.

Súvislá celulózová vrstva prispieva k vzduchotesnosti obvodového plášťa budovy. Pri porovnávacom testovaní (FIW Münichen) bol nameraný takmer o 50% nižší priechod vzduchu v porovnaní s vláknitými rohožami.

Fúkaná izolácia ISOCELL Bežná minerálna vata
Fázový posun PHI = 4,6h a viac Fázový posun PHI = menej ako 1h
Tepelná kapacita c=2,11 KJ/kg.K Tepelná kapacita c=1,02 KJ/kg.K
Vysoký tepelný odpor pri hrúbke 40 cm R=10,81m2k/W* R=od 8,88 do 12,5 m2k/W*
Tepelná vodivosť λ=0,037 W/m.k* Tepelná vodivosť od λ=0,032 do 0,045 W/m.k*
Vyššia miera zvukovej izolácie (o 5-7 dB lepšia) Nižšia miera zvukovej izolácie
Trieda reakcie na oheň B-s2,d0 Trieda reakcie na oheň A1
Tvarová stálosť Časom zosadá
Neprievzdušná Prievzdušná
Bezšpárová Nedokáže sa 100% prispôsobiť
Tolerancia vlhkosti – 27% vzdušnej vlhkosti bez zmeny λ Toleruje 7% vzdušnej vlhkosti, lambda sa zhoršuje

hodnoty namerané v laboratórnych podmienkach

 

Čo dodať na záver?

Ak plánujete zateplenie domu a rozhodujete sa medzi minerálnou vatou a celulózou, po prečítaní článku budete mať jasno. Na základe našich skúseností odporúčame fúkanú izoláciu od ISOCELL. V prípade, že máte starú izoláciu v podobe minerálnej vaty, nemusíte ju vyhadzovať. Jednoducho na ňu aplikujeme vrstvu celulózy. Odmenou bude komfortné bývanie pre celú rodinu bez ohľadu na ročné obdobie. 

Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek variantu, v Axa-Property vám vypracujeme odborné riešenie na mieru. Venujeme sa rôznym druhom izolácie od striekanej cez fúkanú až po klasiku v podobe minerálnej vaty. Kontaktujte nás na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk.

Podobné články na: fúkaná izolácia // izolácia // minerálna vlna // šetrenie
Kategória - Fúkaná izolácia

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko