fbpx

Horúcou témou posledných týždňov sú energie. Ceny uhlia, elektriny a zemného plynu prudko rastú a spotrebitelia to pocítia v peňaženke od budúceho roku. Rast cien energií sa vás nemusí týkať. Stavte na kvalitnú a odborne aplikovanú izoláciu.

 

Čo spôsobilo rast cien energií?

Rast cien energií je tvrdou realitou v každej európskej krajine. Podľa analytikov domácnosť, ktorá na plyne iba varí, bude mať príplatok okolo päť eur ročne. Domácnosť, ktorá plynom kúri aj ohrieva vodu, bude mať v peňaženke aj o sto eur menej.

Zdražovanie cien zemného plynu súvisí predovšetkým s pretrvávajúcou pandémiou. Vznikol zvýšený dopyt pri zotavovaní ekonomiky po vlne koronakrízy a oslabená ponuka.

Rusko posiela do Európy menej plynu, keďže chce ukázať nenahraditeľnosť plynovodu Nord Stream 2. Energetickú krízu zhoršujú aj ekologické problémy. Cena je ovplyvnená odstavením jadrových elektrární v Nemecku, ktoré chcú nahradiť zemný plyn zelenšou alternatívou kvôli klimatickým záväzkom. Rast cien by mal motivovať krajiny na prechod od fosílnych palív. Geopolitické problémy však teraz nechajme bokom.

rast cien

Najprv zateplenie stropu, potom fasáda a okná

Rastu cien energií sa jednoducho nevyhneme. Môžeme však zabrániť rastu platieb za energie znížením spotreby. Najväčší potenciál úspor energie sa ukrýva v budovách. V starom dome uniká teplo cez strop, fasádu, okná aj podlahu. Riešením je kompletná rekonštrukcia budovy spolu s novou izoláciou.

Vstupné náklady budú vysoké, no efekt je okamžitý a návratnosť investície rýchla. Zateplenie fúkanou alebo striekanou izoláciou z našej ponuky garantuje úsporu energie v zime na vykurovaní až do 70% v závislosti od typu stavby. Návratnosť investície je už do 4 rokov.

Fúkaná izolácia od renomovaných značiek ISOCELL, Rockwool, Knauf Insulation alebo Steico je bezšpárová. Izolačný materiál sa dostane do každej medzery, čím eliminuje vznik tepelných mostov a s tým spojené tepelné úniky.

Rovnako bezšpárová je aj striekaná izolácia od Huntsman Building Solutions. Kanadská pena ľahko vyplní všetky škáry a dutiny a zabezpečí dokonalé utesnenie komplikovaných detailov. Vytvorí vzduchotesnú vrstvu, s ktorou dosiahnete účinnú tepelnú izoláciu.

rast cien

Odkiaľ uniká teplo z domu?

Teplo uniká celým povrchom domu. Skutočné tepelné úniky sú veľmi individuálne a závisia od konkrétnej stavebnej konštrukcie. Môžeme sa zhodnúť, že cez nezateplený strop uniká najviac tepla (až 40%). Preto je potrebné v prvom rade investovať do kvalitného zateplenia stropu. Platí pravidlo – čím väčšia hrúbka izolácie, tým väčší tepelný odpor a úsporu energie dosiahnete.  

Obvodovým plášťom uniká približne 30% tepla. Ďalším krokom v rámci obnovy budovy by preto malo byť zateplenie fasády jednou z našich izolácií pre zachovanie paropriepustnosti alebo tradičným kontaktným zatepľovacím systémom. Cez okná uniká 20% tepla. Dajte si záležať na výmene okien a dverí vrátane odborného napojenia na konštrukciu. Na záver myslite aj na zateplenie podlahy, ktorou uniká 10% tepla.

Obalová konštrukcia domu Podiel na tepelných stratách pred zateplením
Strop 40%
Fasáda (obvodový plášť) 30%
Okná 20%
Podlaha 10%

 

Dom zateplený fúkanou izoláciou ISOCELL. Sneh drží na streche – z domu neuniká teplo.

rast cien

Ďalšie užitočné rady, ako ušetriť:

  • náklady na vykurovanie sa dajú znížiť kúpou efektívnejšieho vykurovacieho systému ako napríklad tepelné čerpadlá, solárne kolektory, fotovoltaické panely

  • regulujte vykurovanie podľa potrieb domácnosti (pomôžu inteligentné wifi termostaty)

  • zabezpečte úsporu energie núteným vetraním s rekuperáciou. Nevetráte oknom – nepustíte von teplý vzduch

  • neprekurujte – každý zbytočný stupeň navyše zvyšuje spotrebu energie

  • radiátory nechávajte voľné, aby bola cirkulácia tepla zachovaná

  • pozor na sušenie bielizne – čím suchší vzduch je v miestnosti, tým menej energie potrebujete na vykurovanie

  • stavte na krátke a intenzívne vetranie – stačí 5 minút viackrát denne

Možností na zníženie spotreby energie je mnoho. Základom je kvalitná izolácia. V Axa-Property máme viac ako 10-ročné skúsenosti so zatepľovaním budov. Kontaktujte nás na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Radi vám poradíme.

Podobné články na: dobre vedieť // izolácia // rodinný dom // zateplenie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko