fbpx

Rekuperácia zmení domáce prostredie na príjemnú a komfortnú zónu. Myslite na jej inštaláciu už pri plánovaní stavebného procesu. V článku vám poradíme, ako pripraviť stavbu na montáž rekuperácie, aby zatepľovací proces prebehol bez problémov.

Na čo slúži rekuperácia?

Na úvod musíme podotknúť, že rekuperácia nie je povinná. V mnohých prípadoch však ide o nevyhnutné riešenie, keďže všetky novostavby musia mať od 1. januára 2021 takmer nulovú spotrebu energie (energetická trieda A0). 

Rekuperácia predstavuje pasívny systém vetrania. Ide vlastne o spätné získavanie tepla.  Ako to funguje? Čerstvý vzduch privádzaný do budovy prechádza cez rekuperačný výmenník vo vnútri vzduchotechnickej jednotky. Z druhej strany vstupuje teplý odpadový vzduch z objektu. Teplý vzduch teda nevyletí zbytočne von komínom, ale ostáva v miestnosti a zmieša sa s čerstvým. Vy šetríte náklady na kúrenie.     

Výhody rekuperácie v skratke:

  • šetrí náklady na energiu
  • filtruje vzduch – je čistejší ako pri vetraní oknom
  • filter zachytáva alergény a pele zo vzduchu
  • zvyšuje kvalitu vzduchu v interiéri
  • vzniká zdravšie prostredie bez plesní a baktérií

Nesprávna inštalácia, ktorá znemožňuje aplikáciu systémových prvkov a zachovanie vzduchotesnosti parozábrany

vymrznutie stavby

Pozor na správnu postupnosť

Ako odborníci na zateplenie domu sa často stretávame s problémom, že majitelia najprv postavia hrubú stavbu s rekuperáciou, až potom zavolajú zatepľovaciu firmu. Tento postup je nesprávny.

Pre zachovanie vzduchotesnosti otvorov musíme každý prestup cez parozábranu ošetriť špeciálnou prechodovou manžetou. Ide o samolepku s integrovaným gumovým tesnením. Aplikuje sa na porozábranu v mieste prestupu. V Axa-Property používame manžety na rúrky od značky Isocell. Vopred nainštalované rekuperačné rozvody nám znemožňujú použitie manžiet. Manžety môžeme nahradiť iba páskou alebo tmelom, ktorý nie je systémovým prvkom.

V takom prípade nemôžeme garantovať štandardnú 25-ročnú záruku na materiál. Ba čo viac, hrozí riziko vzniku kondenzu v dôsledku netesnosti parozábrany.

 

Aké je riešenie?

Myslite na rekuperáciu na začiatku plánovania stavebného procesu. Odporúčame vypracovať projekt rekuperácie, pretože správna poloha rekuperačných vývodov je kľúčová. Celá rekuperácia by sa mala nachádzať pod parozábranou.

Ak sú v dome nosné priečky opatrené betónovým vencom, je potrebné zabezpečiť rekuperačné prechody konštrukciou pri samotnej hrubej stavbe. Rátajte preto s prechodmi už pri liatí betónových vencov. V opačnom prípade by sa pri jadrovom vŕtaní mohla narušiť statika vencov a navýšiť cena inštalácie.

Správna montáž – rekuperačné rozvody síce neprechádzajú betónovým vencom, ale sú ošetrené manžetami.

rekuperácia

Rekuperačné rozvody čo najbližšie k interiéru

Ak izoláciou vedú rekuperačné rozvody, dajte si veľký pozor, aby sa nenachádzali v hornej časti izolácie. Mohlo by sa totiž stať, že v nich začne kondenzovať voda.

Rekuperáciu odporúčame umiestniť čo najbližšie k interiéru (do tepla), pretože sa v nej nachádza teplý vlhký vzduch. Ak by teplý vzduch prišiel do kontaktu s chladným prostredím, nastal by kondenz. Dôsledkom môže byť vlhnutie sadrokartónu v okolí anemostatov.   

Riešenie je potom zdĺhavé a finančne náročné. Spočíva v rozobratí stropu a hľadaní miesta kondenzu. Následne je potrebné dodatočné zateplenie rúr, ktoré vyšli až na úroveň rosného bodu (stretu s chladom). Takže si to celé zhrňme – najprv zateplenie, potom rekuperácia.

V Axa-Property poskytujeme bezplatné poradenstvo ohľadom náväzných stavebných prác s cieľom zachovania celistvosti izolácie. Poraďte sa s nami ešte pred začatím stavebného procesu. Kontaktujte nás na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Radi vám pomôžeme.

Podobné články na: dobre vedieť // izolácia // rodinný dom // zateplenie
Kategória - Stavba

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko