fbpx

Zateplenie strechy bungalovu v obci Ordzovany

V obci Ordzovany sme sa pustili do izolácie novučičkého bungalovu. Zateplenie strechy fúkanou izoláciou Isocell vyžadovalo použitie parobrzdy aj parozábrany. Prečítajte si celý postup.
zateplenie podlahy

Typ stavby

rodinný dom bungalov

Lokalita

Ordzovany

Konštrukcia

valbová väzníková strecha

Izolácia

Celulóza Isocell

 1. Príprava podkladu pre napojenie parozábrannej fólie

Prvá činnosť spočívala v natiahnutí lepidla na stavbe, aby stihlo dostatočne preschnúť. Používame špeciálne systémové rýchloschnúce lepidlo s nízkym obsahom vody. Už do pol hodiny sme mohli aplikovať ďalšiu vrstvu – v našom prípade penetráciu zo spreja.

Ďalší pracovníci zároveň vykonávali debnenie pomúrnice (venca) polystyrénom. Z vonkajšej strany medzi väzníky sme pripravili mechanickú bariéru.

N

Kvalitná inštalácia parozábrany a parobrzdy

N

Zdravé prostredie bez vlhkosti

N

Bezšpárová izolácia bez tepelných mostov

 2. Montáž pochôdznej časti

Zákazník chcel mať pod strechou úložný priestor. Preto sme zhotovili pochôdznu časť s plochou 18 m². Na prípravu pochôdznej časti sme potrebovali dvihnúť konštrukciu nad úroveň izolácie. Pri montáži bolo nutné pripraviť otvor pre výlez so schodiskom podľa rozmeru, ktorý nám zákazník vopred poskytol. Otvor pre výlez sme vytvorili Z OSB dosiek. Odporúčame použiť kvalitné schodisko s tepelnou protipožiarnou izoláciou. 

Extra TIP: Zateplenie väzníkovej strechy odporúčame vykonať hneď po dokončení strechy. Ideálne pred vybudovaním vnútorných priečok, natiahnutím káblov a inštaláciou rekuperácie. Všetky ďalšie činnosti by mali nasledovať až po vykonaní izolačných prác. Je to z dôvodu zachovania celistvosti a vzduchotesnosti parozábrany.

Odporúčame viesť všetky inštalácie pod parozábranou a pripevniť ich k našej pomocnej konštrukcii, aby sme sa vyhli zbytočným prechodom cez parozábranu. V prípade, že to nie je možné, odporúčame použiť originálne manžety od firmy od Isocell (viď foto nižšie).

zateplenie strechy

 3. Inštalácia fólii

Pri stavbe sne použili dva typy fóliíparozábrana a parobrzda. Parozábranu Airstop VAP 100SD od výrobcu Isocell sme aplikovali v oblasti kúpeľní a garáže, kde je zvyčajne zvýšená vlhkosť. Do garáže napríklad prídete s mokrým autom od dažďa, no kvalitná parozábrana nepustí vlhkosť do izolácie. V ostatných častiach domu s menšou vlhkosťou sme použili parobrzdu Airstop SD50.

Pri inštalácii fólií je veľmi dôležité zachovanie celistvosti. Fólie vzduchotesne uzatvárame špeciálnou odolnou páskou Airstop Elasto. Sústredíme sa na precízne napojenie fólie na všetky prestupujúce konštrukcie (komíny, strešné okná, steny). V Axa-Property inštalujeme fólie certifikovaným spôsobom pre zachovanie vzduchotesnosti. Dajte si pozor na amatérov, ktorí používajú lacné fólie a nesústredia sa na detaily. Celá vaša izolácia môže byť neskôr znehodnotená.

Poznámka: Pri inštalácii parozábrany je veľmi dôležité zachovanie vzduchotesnosti. Porušená vrstva fólie lokálne znehodnocuje tepelnú izoláciu.

Hodín práce

KG materiálu

Hrúbka izolácie v cm

Realizátori

 4. Vzduchosuché latovanie

Na latovanie používame preschnuté morené laty prvej triedy, do ktorých môžeme kotviť všetky následné inštalácie tak, aby sme nenarušili vzduchotesnosť fólií. Po latovaní sme aplikovali tesniaci tmel, ktorý používame pri napojení na stenu.

 5. Samotné zateplenie strechy – aplikácia fúkanej celulózy

Novostavbu s plochou 259 m2 sme zateplili za necelé dva dni. Aplikovali sme fúkanú izoláciu Isocell v štandardnej hrúbke 40 cm. K dispozícii máme dve autá so strojom na fúkanú izoláciu, vďaka čomu vieme zatepľovať veľmi rýchlo. V garáži sme na žiadosť zákazníka aplikovali menšiu 20 cm hrúbku izolácie.

Zateplenie fúkanou izoláciou realizujeme zatiaľ najsilnejším dvojturbovým strojom na trhu. Štandardne prefukujeme dohodnutú hrúbku minimálne o 15%. Je to z toho dôvodu, že pri fúkaní na voľno počítame so sadaním materiálu. Fúkaná celulóza je pri výrobnom procese umelo dehydrovaná. Keď získa vzdušnú vlhkosť, prirodzene sadá gravitáciou.

Poznámka: Protipožiarnu ochranu komína prikazuje STN. Používame izolačnú dosku Super Isol alebo tvrdenú minerálnu vatu s triedou reakcie na oheň A1. Zákazník ju tentokrát realizoval sám s naším poradenstvom.

Výhody získané zateplením od Axa-Property:

  • kvalitná inštalácia parozábrany a parobrzdy
  • zdravé prostredie bez vlhkosti
  • rýchla návratnosť počiatočnej investície
  • bezšpárová izolácia bez tepelných mostov
  • vysoká úspora nákladov na kúrenie a chladenie vďaka dlhému fázovému posunu
  • aplikácia dohodnutej hrúbky izolácie uvedenej po sadnutí materiálu
  • odborné poradenstvo
  • odolnosť voči škodcom
  • požiarna bezpečnosť
  • dlhá životnosť

Galéria realizácie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko