fbpx

Ministerstvo dopravy a výstavby SR každoročne ponúka príspevok na zateplenie staršieho rodinného domu. V roku 2022 vláda vyčlení v pláne obnovy viac ako pol miliardy eur. V článku sa dozviete, ako môžete získať dotáciu na zateplenie.

Dotácia na zateplenie v rukách envirorezortu

Podľa dostupných štatistík je na Slovensku 300-tisíc rodinných domov, ktoré potrebujú obnovu. V minulosti preto Ministerstvo dopravy a výstavby SR poskytovalo príspevok na zateplenie obvodových stien rodinného domu, stien oddeľujúcich vykurované a nevykurované priestory, šikmín striech a iných plôch. Dotácia slúžila aj na výmenu dverí, okien alebo garážovej brány. Mohla byť poskytnutá do výšky 40% oprávnených a uhradených nákladov. Najvyššia poskytnutá suma v roku 2020 bola maximálne do výšky 8800 €.

Plán obnovy aktuálne zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Agenda rekonštrukcie rodinných domov sa teda presunula do envirorezortu. Cieľom obnovy je rekonštrukcia domov starších ako 15 rokov. Na program obnovy vláda vyčlenila viac ako pol miliardy eur, ktoré je potrebné investovať do roku 2026. Táto suma je určená na rekonštrukciu 30-tisíc domov, čo je približne desatina z počtu domov, ktoré aktuálne potrebujú obnovu.

Z programu môžete získať maximálny príspevok až do výšky 16 600 eur. Informácie sú zverejnené na webe obnovdom.sk. Vyhlásenie prvej výzvy je naplánované na 3. kvartál roka 2022. O aktualizáciách vás budeme postupne informovať.

dotácia na zateplenie

Kedy môžete požiadať o príspevok na zateplenie?

O príspevok na obnovu domu môže požiadať vlastník alebo spoluvlastník domu staršieho ako 15 rokov. V prípade, že existuje viac vlastníkov nehnuteľnosti, o žiadosť môže požiadať jeden z nich s notárskym splnomocnením od ostatných.

O príspevok nemôže požiadať podnikateľský subjekt ani nájomca. Z dotácie sú vylúčené chaty, kancelárie, záhradné domčeky, chalupy alebo ateliéry. Cieľom obnovy je znížiť energetickú náročnosť budov určených na bývanie. Ministerstvo plánuje otvoriť desať centier v rôznych kútoch Slovenska, ktoré budú pomáhať so žiadosťami. O dotáciu môžete požiadať aj online.

Podmienky na obnovu nehnuteľnosti v bodoch:

 • rodinný dom musí byť starší ako 15 rokov
 • dom nesmie mať viac ako tri bytové jednotky
 • dom musí byť určený na bývanie
 • musí byť naplánovaná celková obnova domu
 • je potrebná vypracovaná projektová dokumentácia vrátane energetického hodnotenia domu
 • intenzita pomoci bude maximálne vo výške 50% z oprávnených výdavkov
 • plán obnovy musí zahŕňať minimálne 37% výdavkov súvisiacich s klímou
dotácia na zateplenie

Na čo môžete získať príspevok?

Príspevok Zelená obnova môžete získať na rekonštrukciu jednej alebo viacerých častí domu:

 • zateplenie strechy, obvodového plášťa (zateplenie fasády), zateplenie podlahy
 • výmena okien
 • vykurovacie teleso, rekuperácia, fotovoltaický panel, solárny kolektor
 • zelená strecha
 • akumulačná nádrž na dažďovú vodu

Polovicu nákladov na rekonštrukciu nehnuteľnosti pokryje program Plán obnovy (maximálne 16 600 eur). Druhú polovicu celkových nákladov doloží záujemca. Kto peniaze nemá, bude môcť získať výhodný úver garantovaný Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi tak môžu o dotáciu požiadať aj ľudia, ktorí nemajú dostatok vlastných financií na dofinancovanie rekonštrukcie.

Uvažujete o rekonštrukcii?

Zateplenie novostavieb je dnes už samozrejmosťou. Mnohí majitelia starších domov však ešte stále váhajú, či sa pustia do rekonštrukcie. V Axa-Property jednoznačne odporúčame zateplenie. Mať nezateplený dom, je ako vyhadzovať peniaze von oknom. V čase, kedy stúpajú ceny energií, to platí dvojnásobne.

Ak sa neviete rozhodnúť, aký typ izolácie je pre vás najlepší, radi vám poradíme. Kontaktujte nás na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Osobná prehliadka nehnuteľnosti vrátane termovízie je zadarmo.

Podobné články na: domov // renovácia // rodinný dom // zateplenie
Kategória - Dobre vedieť

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko