fbpx

Každodenné produkty a výrobky môžu obsahovať nebezpečné látky vo vysokej koncentrácií. Je dôležité o nich vedieť a nájsť náhrady alebo spôsoby, ako sa vyhnúť nebezpečným látkam. Zistite viac o prchavých organických zlúčeninách spolu s nami.

Prchavé organické zlúčeniny a ich výskyt

Prchavé organické zlúčeniny (anglicky – volatile organic compounds: VOC) negatívne ovplyvňujú čistotu ovzdušia a sú významnou znečisťujúcou látkou. Medzi prchavé organické zlúčeniny sa radí množstvo rôznych chemikálií. Na svoje okolie maju krátkodobý alebo dlhodobý negatívny vplyv. Tieto látky sa podieľajú aj na tvorbe fotochemického smogu, ktorého najškodlivejšou zložkou je prízemný ozón. Významným zdrojom emisií VOC sú zariadenia a činnosti, kde sa pri technologických operáciách používajú organické rozpúšťadlá. Organickým rozpúšťadlom je prchavá zlúčenina určená na rozpúšťanie surovín a odpadových látok samostatne alebo v kombinácií s inými činidlami. Organickým rozpúšťadlom je napríklad Toluén. Najčastejšie sa používa ako rozpúšťadlo alebo riedidlo vo farbách a náteroch. Prchavé organické zlúčeniny (anglicky – volatile organic compounds: VOC) sa môžu vyskytnúť v našom okolí aj každý deň. Ku každodenným produktom s možným obsahom VOC patria:

  • Nábytok, madrace a záclony sprchových kútov a vaní
  • Farby, nátery a laky
  • Pesticídy
  • Skrášľovacie prípravky ako sú laky na nechty, odlakovače alebo sprej na vlasy
  • Stavebniny a izolačné materiály

Dôležitosť v znalosti výskytu VOC

Zvýšené množstvo prchavých organických látok v priestore vedie k náchylnosti na zhoršenie zdravotného stavu. Môže dôjsť k zhoršeniu alergií, k astme, k podráždeniu zmyslových orgánov alebo zápalu sliznice. Je potrebné si dať na prchavé organické zlúčeniny obzvlášť pozor pri renovácií vnútorných priestorov. V uzavretých priestoroch sa VOC môžu hromadiť. Pri vysokej koncentrácií hovoríme o akútnej otrave chemickými látkami. Je dôležité pri narábaní s látkami obsahujúcimi VOC (prchavé organické zlúčeniny), pracovať v dobre vetranom priestore a nezdržiavať sa dlho v priestore so zvýšenou koncentráciou prchavých organických zlúčenín.

Alternatívy k produktom s VOC

Množstvo produktov vyššie má aj svoje alternatívne verzie bez VOC. Množstvo nábytku a aj matrací je dostupných v organic alebo VOC-free (neobsahuje prchavé organické zlúčeniny) verzií. Lak na nechty na báze vody existuje tiež. Stavebniny a izolácie majú tiež svoje VOC-free alternatívy. Pre striekané izolácie máme ICYNENE. Má certifikáciu v kategórii A+ na organické prchavé látky(neobsahuje prchavé organické zlúčeniny), je st. V AXA-PROPERTY pracujeme práve so striekanou izoláciou ICYNENE. Naše dlhodobé skúsenosti vám zaručia kvalitnú aplikáciu izolácie

Izoláciám a množstvu ďalších noviniek zo sveta izolácií sa budeme venovať aj v ďalších článkoch. Na Facebookovej stránke AXA-PROPERTY sa dozviete o novinkách medzi prvými.

Na otázky vám odborníci z AXA-PROPERTY radi zodpovedajú. V pätičke stránky máte možnosť ich kontaktovať.

Podobné članky na: dobre vedieť // domov // ICYNENE // izolácia
Kategória - Dobre vedieť

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko