fbpx

Správna izolácia základov je dôležitou súčasťou každej stavby. V opačnom prípade treba rátať s finančne nákladnou sanáciou. Najefektívnejšia je striekaná izolácia. Eliminuje vlhkosť a nepotrebuje hydroizoláciu. Ako prebieha zateplenie? Dozviete sa v článku.

 

Izolácia základov krok za krokom

V minulosti izolácia základov trvala násobne dlhšie ako v súčasnosti. Základový múr sa musel očistiť, vyhladiť lepidlom alebo stierkou. Nasledovala asfaltová penetrácia, na ktorú sa aplikovali asfaltové pásy a polystyrén. Zastaraný postup bol pracnejší a obsahoval zbytočnú chémiu v asfalte. Použitie modernej striekanej peny umožňuje celý proces skrátiť do štyroch jednoduchých krokov.

 1. Obkopanie stavby

Na začiatku izolačného procesu je potrebné dôkladné obkopanie domu. Je dôležité obnažiť vlhké základy. Následne necháme základy vyvetrať a vysušiť vlhkosť. Tento krok môže vykonať zákazník.

 1. Aplikácia striekanej peny

Nasleduje samotná aplikácia striekanej peny odborníkmi. Na izoláciu základov odporúčame tvrdú penu Heatlok EZ od spoločnosti Huntsman Building Solutions. Ide o penu s uzavretou bunkovou štruktúrou a vysokou objemovou hmotnosťou.

Od hustoty peny závisí nasiakavosť materiálu. Čím má PUR pena vyššiu hustotu, tým je nižšia nasiakavosť a tým vyšší tepelný odpor. Heatlok EZ sa pýši veľmi nízkou nasiakavosťou 0,025 kg/m2. Zaisťuje veľmi dobrú izoláciu základov. Zateplenie znižuje riziko kondenzácie. Štandardne aplikujeme vrstvu 50 mm a viac.

 1. Pripevnenie nopovej fólie

Nopová fólia chráni izolačnú vrstvu pred vlhkosťou a škodcami. Zároveň zabezpečuje prúdenie vzduchu. V prípade, že by do izolácie prenikla určitá vlhkosť, vyparí sa v odvetrávacej škáre. Plastová nopová fólia je 100% nepriepustná

 1. Štrkový násyp

Na záver izolačného procesu prihrnieme základy štrkom. Môžete si užívať poctivo zateplené základy pre komfortné bývanie.

baumit ionit system

Je hydroizolácia základov potrebná?

Tvrdá striekaná pena vo väčšine prípadov zabezpečí zateplenie základov a zároveň hydroizoláciu proti vode. Nie je nutné použitie dodatočných tekutých hydroizolácií.  

V mimoriadne vlhkom prostredí stavby (v blízkosti močiarov alebo potoka) odporúčame ochranný coatingový náter – tekutá hydroizolácia. Ide o akrylátový nástrek aplikovaný na samotnú izolačnú vrstvu.

 

Striekaná izolácia je správna voľba

Ako sme už spomínali, v Axa-Property používame na zateplenie základov tvrdú striekanú PUR penu Heatlok EZ od výrobcu Huntsman Building Solutions (predtým ICYNENE). Má difúzne uzavretú bunkovú štruktúru. Neprepúšťa vlhkosť a pary. 90% stavieb nepotrebuje dodatočnú hydroizoláciu. Postačuje štandardná nopová fólia. Zaručí tepelnú pohodu v pivničných priestoroch. 

Výhody zateplenia základov striekanou penou:

 • tepelný komfort – minimalizuje tepelné úniky
 • celistvá vrstva – vhodná aj pri členitých povrchoch (staré kamenné základy)
 • neprievzdušnosť – bráni prúdeniu vzduchu
 • parobrzdnosť – neprepúšťa vlhkosť do základov
 • eliminuje tvorbu plesní
 • tlmí hluk prichádzajúci zvonku
 • vhodná na všetky materiály
 • izolovanie v zime – možné do teploty 5°C
 • samozhášavá – trieda reakcie na oheň E

Tvrdá pena Heatlok EZ je vhodná aj na zateplenie rovných striech bez odvetrávacej škáry, bazény, nádrže, haly alebo podlahy.

Plánujete zateplenie stavby? Vyškolení technici z Axa-Property vám radi poriadia. Kontaktujte nás na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk.

Podobné články na: dobre vedieť // Heatlok EZ // rodinný dom // základy // zateplenie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko