fbpx

Správne zateplenie domu je základ zdravého a pohodlného bývania. Kvalitná izolácia zabezpečuje tepelný a akustický komfort, eliminuje vlhkosť a chráni steny pred vznikom plesní. Často podceňovanou súčasťou zatepľovacieho procesu je použitie vhodných fólií v interiéri alebo exteriéri. V článku sa dozviete, prečo je parozábrana dôležitá.

V Axa-Property sa zameriavame na vytvorenie prirodzenej klímy v interiéri, preto je veľmi dôležité vybrať správnu fóliu. Typ fólie závisí od daného typu konštrukcie a tepelno-izolačného materiálu. Pri dodržaní potrebných konštrukčných detailov v interiéri používame paropriepustné, parobrzdné a parotesné fólie alebo fólie s variabilnou hodnotou SD, tzv. inteligentné fólie.

Inteligentné fólie v zimnom období bránia prieniku vlhkosti do stavebnej konštrukcie. V teplých mesiacoch sa otvárajú a prepúšťajú vlhkosť zo stavebnej konštrukcie späť do interiéru. To všetko v závislosti od rozdielu tlakov, vlhkosti a teploty v interiéri a exteriéri.

Samozrejme, nejde to bez kvalitných doplnkov. My sme už roky verní rakúskemu dodávateľovi ISOCELL. Produkty ISOCELL sa pýšia vysokou kvalitou, odolnosťou materiálov a sú vhodné do každej skladby.

parozábrana

Čo je parozábrana?

Parozábrana alebo parotesná fólia prispieva k ochrane tepelnej izolácie budovy. Je to fólia s vysokým difúznym odporom, ktorá neumožňuje prestup vodnej pary. Nachádza sa pod vrstvou tepelnej izolácie zo strany interiéru. Úlohou parotesnej fólie je zamedziť prestupu vlhkosti z interiéru do tepelnej izolácie.

Chýbajúca alebo nesprávne nainštalovaná parotesná fólia rapídne znižuje izolačné vlastnosti izolácie. Spôsobuje hromadenie vlhkosti v tepelnej izolácii, následné sadanie izolácie a veľmi rýchlu degradáciu badateľnú voľným okom najmä v zimnom období pri pohľade na strechu.

parozábrana

Kedy je parozábrana potrebná?

Parotesnú fóliu odporúčame inštalovať pri všetkých tepelnoizolačných materiáloch s vysokou nasiakavosťou. Použite ju pri konštrukciách so zníženou odvetrávanou medzerou alebo úplne difúzne uzatvorenou skladbou, napríklad pri pultovej streche s malým sklonom a použitím plechovej krytiny.

Použitie kvalitnej parotesnej fólie s precíznou inštaláciou síce navýši rozpočet o pár stoviek eur, nakoniec však ušetríte. Rekonštrukcia vlhkej izolácie a zhnitej strešnej konštrukcie v dôsledku chýbajúcej parotesnej fólie stojí omnoho viac finančných prostriedkov.

 

Na čo si dať pri inštalácii parozábrany pozor?

Parotesná fólia musí byť celistvá. Porušená vrstva fólie lokálne znehodnocuje tepelnú izoláciu. Nemýľte si parotesnú fóliu s hydroizolačnou – stáva sa to pomerne často. Nahradenie parotesnej fólie s produktmi označenými ako „cena byla bardzo piękna…“ sa nemusí vyplatiť.

Dávajte pozor na to, aby sa jednotlivé pásy parotesnej fólie dostatočne prekrývali. Dôležité je precízne napojenie fólie na všetky prestupujúce konštrukcie (komíny, strešné okná, steny atď.). Všetky spoje musia byť vzduchotesne uzatvorené pomocou vhodnej lepiacej pásky (resp. manžety).

parozabrana

Aká parozábrana je vhodná?

Na trhu nájdete veľké množstvo parotesných fólií. Líšia sa hmotnosťou, pevnosťou, difúznym odporom a požiarnou odolnosťou. O kvalite rozhoduje najmä minimálna hodnota SD. Čím je hodnota vyššia, tým je difúzny odpor väčší. 

Odporúčame preto použiť parotesnú fóliu Airstop VAP od spoločnosti ISOCELL. Je vyrobená s dôrazom na najvyššiu kvalitu. Dosiahnete 100% funkčnosť bez degradácie izolácie po celú dobu životnosti samotnej konštrukcie.

Vlastnosti Airstop VAP:

  • odolnosť voči pretrhnutiu
  • pevnosť
  • ľahká spracovateľnosť
  • hmotnosť EN 1849-2: 180 g/m²
  • minimálna hodnota SD > 100 m

Pre dosiahnutie požadovanej fungujúcej skladby je najvhodnejšia osobná obhliadka. Kontaktovať nás môžete na Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Radi vám poradíme. Naše realizácie môžete sledovať na Youtube kanáli. Spojiť sa s nami môžete aj telefonicky na čísle +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453.

Dôveru do nás vložilo stovky zákazníkov po celom Slovensku. Pretože vedia, že v Axa-Property s.r.o. Zatepľovacie centrum pracujeme kvalitne, aj keď sa nikto nepozerá…®

Podobné články na: dobre vedieť // parozábrana // strecha // zateplenie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko