fbpx

Trápi vás únik tepla a rozmýšľate nad izoláciou domu? V článku sa dozviete o dôležitých faktoroch ovplyvňujúcich teplotu v priestore. Nazrite do princípov šírenia tepla. Dozviete sa, ako izolácia pomáha udržať ideálnu teplotu v dome.

 

3 princípy spôsobujúce únik tepla

 

Šírenie tepla funguje na týchto princípoch:

  1. Tepelná vodivosť
  2. Prúdenie tepla (konvexia)
  3. Sálanie (radiácia)

Tepelná vodivosť je schopnosť materiálu prenášať teplo. Teplo je prenášané pozdĺž alebo skrz materiál z jednej molekuly na druhú. Táto schopnosť závisí od použitého materiálu. Materiál s nízkou tepelnou vodivosťou použitý na izolovanie je vhodnejší na udržanie nízkej teploty v domácnosti v lete ako vzduch alebo klíma.

Prúdenie tepla (konvekcia) je zdieľanie (prenos) tepla prúdením vzduchu. Zohriatim látky sa zníži jej hustota (molekuly rýchlejšie kmitajú, tým pádom sú ďalej od seba) a stáva sa ľahšou. Môžeme to spozorovať na tom, že horúci vzduch ide k stropu a studený vzduch zostáva na podlahe.

Sálanie (radiácia) je mechanizmus, ktorý spočíva v emisii a absorbcii tepelného žiarenia. Rýchlosť prenosu tepla prostredníctvom žiarenia závisí od:

  • rozdielu teplôt medzi povrchmi
  • vzdialenosti povrchov
  • emisivity povrchu (s nízkou emisivitou povrch odráža žiarenie napr. biely alebo lesklý povrch odráža veľa žiarenia)
Čierna strecha počas slnečného dňa

 

Únik tepla pri neizolovaných domoch

V zime sa teplo snaží vyrovnať teplotu s okolitým prostredím. Ak mu v tom izolácia nebráni, deje sa to veľmi rýchlo. Ale ako to vyzerá v lete? V lete bez izolácie to bude vyzerať takto. Slnečné žiarenie, ktore sa skladá z 3% ultrafialového žiarenia, 40% viditeľného svetla a 57% infračerveného žiarenia, svieti na strechu domu. Teplo je najviac absorbované strechou a vedené cez strechu do vnútorných priestorov budovy. Biela alebo lesklá strecha odrazí viditeľné svetlo a UV (43% z celkového žiarenia), ale nezabráni infračervenému svetlu (57% z celkového žiarenia). Preto je dôležitá dobrá izolácia.

 

Ako funguje izolácia?

Izolácia funguje tak, že sa pridáva R vrstva (izolácia). Tá odporuje vedeniu tepla do vnútorných priestorov domu. Spomalí vedenie tepla dostatočne na to aby vnútorné priestory domácnosti ostali príjemne chladné v letnej sezóne počas dňa. R hodnota hovorí o tom ako dobre materiál odporuje vedeniu tepla. Izolácia s vysokou R hodnotou lepšie odporuje vedeniu tepla.

Zateplenie priestorov klasickou izoláciou

 

Ale pozor: R hodnota rieši len jeden z troch spôsobov šírenia tepla a to tepelnú vodivosť. Šírenie tepla závisí aj od prúdenia vzduchu. To môže spôsobiť, že v lete bude v priestoroch horúco aj naďalej. Teplý vzduch sa môže do priestorov dostať aj cez škáry a medzery. Tomuto spôsobu úniku tepla klasická izolácia nezabráni.

Rovnako sa deje aj v zime. Klasická izolácia je neefektívna, kvôli tomu že nebráni prúdeniu vzduchu. Teplo z domu bude unikať cez škáry a medzery v izolácií. Náklady na vykurovanie sa dajú znížiť ešte viac použitím správnej a kvalitnej izolácie.

Únik tepla spôsobený jeho prúdením – ako mu zabrániť?

Jednoznačne striekaná alebo fúkaná izolácia. Vďaka svojej rozpínavosti a priľnavosti je striekaná izolácia najlepšou voľbou. Kvalita je dôležitá a preto pena ICYNENE je tá pravá pre váš domov. Izolácia ICYNENE má vysokú životnosť a návratnosť investície pocítite rýchlo. Pevne a tesne priľne ku všetkým povrchom. Zvyšuje životnosť nosných prvkov. Pena ICYNENE obsahuje nízku hladinu prchavých VOC látok. Viac o pene ICYNENE a jej aplikácií sa môžete dozvedieť v tomto krátkom videu od nás alebo priamo na našej stránke. Čoskoro budete mať aj možnosť sa dozvedieť viac o fúkanej izolácií v nasledujúcich článkoch.

Podobné články na: ICYNENE // izolácia // teplo // zateplenie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko