fbpx

Každý sa chce v domácnosti cítiť bezpečne. Úlohou projektantov je navrhnúť stavbu tak, aby dokázala odolávať ohňu. Je dôležité vyberať nehorľavé materiály a konštrukcie. Tepelná izolácia nie je výnimkou. Ktorá izolácia prispieva k požiarnej ochrane budovy?

 

Požiarna bezpečnosť je pri výbere izolácie dôležitá

Pri posudzovaní požiarnej bezpečnosti stavieb sa využíva ukazovateľ reakcia na oheň. Hovorí o tom, ako materiál prispieva svojou horľavosťou k požiaru a jeho sile. Reakciu na oheň rozdeľujeme do siedmich skupín: A1, A2, B, C, D, a F.

Prísne laboratórne skúšky rozhodujú o zaradení stavebného materiálu do konkrétnej skupiny. V celej Európe platia rovnaké zásady a kritériá. Skúmanie reakcie na oheň sa vykonáva podľa normy EN 13501-1.

Trieda reakcie na oheň:

  • A1 –  zahŕňa nehorľavé materiály, ktoré neprispievajú k šíreniu požiaru. Vedľajšie prejavy – bez tvorby dymu a horiacich kvapiek. Patrí tu napríklad sklo, kameň, betón a izolácia z minerálnej vlny
  • A2 – takmer nehorľavé materiály. Nízka tvorba dymu a bez horiacich kvapiek. Patrí tu minerálna vata s vysokou objemovou hmotnosťou
  • B – k požiaru prispieva veľmi málo. Nízka až vysoká tvorba dymu. Bez horiacich alebo trvalo horiacich kvapiek (napríklad fenolová pena, fúkaná celulóza)
  • C – k požiaru prispieva málo. Nízka až vysoká tvorba dymu. Bez horiacich kvaliek alebo trvalo horiacich kvaliek a častíc (niektoré PU alebo PIR peny)
  • D – zahŕňa horľavé materiály so strednou prísadou do ohňa. Nízka až vysoká tvorba dymu
  • E – zahŕňa horľavé materiály s veľmi veľkým príspevkom k ohňu (napríklad drevovlákno alebo expandovaný polystyrén)
  • F – zahŕňa ľahko horľavé materiály, k požiaru prispieva do veľkej miery

 

Aktívna a pasívna ochrana

Kľúč k bezpečnému bývaniu je kombinácia aktívnej a pasívnej ochrany. Pod aktívnu ochranu patria nástroje na zabránenie šírenia požiaru prispievajúce k ochrane ľudí a majetku. Ide o detektory požiaru, hasičské prístroje alebo systémy stupačiek a odsávania dymu. Pasívna ochrana zahŕňa napríklad protipožiarne priečky, nehorľavé materiály či protipožiarnu ochranu konštrukcií.

Aktívne systémy nemôžu fungovať bez účinných pasívnych materiálov. Tieto dva systémy sa dopĺňajú. Pasívnu ochranu budov podporuje správne vybraná izolácia.

požiarna bezpečnosť

Ktorá izolácia je z hľadiska požiarnej bezpečnosti najlepšia?

Naše zatepľovacie centrum Axa-Property sa špecializuje na fúkanú a striekanú izoláciu. Z hľadiska najvyššej požiarnej bezpečnosti odporúčame použiť fúkanú izoláciu Granrock Super od značky Rockwool alebo Supafil Loft od Knauf Insulation.

Granrock Super je granulovaná minerálna vlna, ktorá dokáže odolávať teplotám až do 1000°C. Supafil Loft je fúkaná izolácia vyrobená z recyklovateľného skla bez pridania spojiva a prímesí.

Obe izolácie sa pýšia najvyššou triedou reakcie na oheň A1 nehorľavé a požiarna bezpečnosť stavieb je najvyššia. Prípadný požiar a dym sa nebude šíriť. Vďaka tomu majú ľudia v budove viac času na záchrannú akciu. Hasiči môžu rýchlejšie a jednoduchšie uhasiť požiar. Používajú sa aj na zateplenie budov s dlhším evakuačným časom, napríklad školy alebo nemocnice.

Požiaru veľmi dobre odoláva aj fúkaná celulózová izolácia ISOCELL patriaca do triedy reakcie na oheň B. Pri 30 cm vrstve izolácie ostáva konštrukčný diel umiestnený pod izoláciou chránený pred horúčavou 90 minút.

Čo dodať na záver? Pri plánovaní výstavby vysnívaného domu sa sústreďte na správny výber stavebných materiálov. Všímajte si parametre z hľadiska požiarnej bezpečnosti. Aj keď sa vaše počiatočné náklady zvýšia, v budúcnosti sa vám investícia vráti v podobe bezpečného a zdravého bývania.

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať. Môžete sa s nami spojiť na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Naše úspešné realizácie môžete sledovať na Youtube kanáli.

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko