fbpx

Zateplenie väzníkovej strechy v obci Čierne nad Topľou

V obci Čierne nad Topľou sme izolovali klasický rodinný domček s fúkanou izoláciou Isocell. Zateplenie väzníkovej strechy s poctivou inštaláciou parozábrany trvalo 48 hodín. Prečítajte si celý postup.
zateplenie väzníkovej strechy

Typ stavby

rodinný dom

Lokalita

Čierne nad Topľou

Konštrukcia

väzníková strecha

Izolácia

Celulóza Isocell

 1. Vymazanie podkladu lepidlom

Prvý krok už tradične spočíval vo vymazaní stavby lepidlom, aby stihlo dostatočne preschnúť. V Axa-Property používame špeciálne rýchloschnúce lepidlo Baumit SpeedFix s nízkym obsahom vody. Už o 30 minút sme mohli pokračovať v ďalšom kroku – nastriekaní penetrácie na lepidlo. Na takto pripravený podklad môžeme inštalovať parotesnú fóliu.

N

Vzduchotesná vrstva parozábrany

N

Zdravé prostredie bez plesní a vlhkosti

N

Kvalitné zateplenie bez tepelných mostov

 2. Debnenie pomúrnice polystyrénom

Medzitým sme sa pustili do debnenia pomúrnice (venca) polystyrénom s hrúbkou 5 cm. Tento krok je dôležitý kvôli odstráneniu tepelných mostov. V tomto bode väčšinou dochádza k stretu viacerých druhov materiálov ako tehla, betón a drevo. Každý materiál má rozdielny tepelný odpor. Nastáva vyššia pravdepodobnosť vzniku tepelných mostov.

Na zateplenie venca preto odporúčame čo najhrubší materiál s dobrými tepelnými vlastnosťami. V Axa-Property používame XPS polystyrén s čo najvyššou hrúbkou v závislosti od možností stavebnej konštrukcie.

zateplenie väzníkovej strechy

 3. Montáž parozábrany

Dvaja aplikátori sa pustili do inštalácie parotesnej fólie. Použili sme parozábranu Airstop VAP od spoločnosti Isocell s hodnotou sd: 100 m. 

Súčasťou zákazky bola aj protipožiarna bariéra komína. Použili sme fasádnu dosku z minerálnej vlny s najvyššou triedou reakcie na oheň A1, ktorú sme zatiahli lepidlom od Baumitu. Izolovaný komín má niekoľko výhod ako napríklad úspora energie, zníženie úrovne usadenín, zvýšenie pevnosti a stability.

Poznámka: Pri inštalácii parozábrany používame výlučne systémové prvky od spoločnosti Isocell – parotesná fólia, tmel, lepiaca páska a prestupové manžety. Iba tak môžeme poskytnúť 25-ročnú záruku na materiál.

Hodín práce

KG materiálu

Hrúbka izolácie v cm

Realizátori

 4. Poctivé latovanie a napojenie na stenu

Nasledovalo poctivé latovanie. Kvôli vyššej váhe celulózy sme zvolili hustejšie latovanie každých 30 cm. Parozábranu sme napojili na predpripravený obvodový múr, ktorý bol natretý lepidlom a nastriekaný penetračným sprejom (ako sme spomínali v prvom kroku). Všetko sme poistili originálnou poistnou páskou od firmy Isocell, ktorá sa dá omietať. Výsledkom je 100 % napojenie parozábrany na stenu so zachovaním vzduchotesnosti.

 5. Zhotovenie výlezu na pochôdznu časť

Súčasťou zákazky boli viaceré doplnkové činnosti. Okrem protipožiarnej bariéry komína a debnenia venca sme sa pustili aj do zhotovenia výlezu na pochôdznu časť. Tento krok môžeme vykonať v ktorejkoľvek časti zatepľovacieho procesu. Dôležité je zachovanie celistvosti parozábrany

Veľkosť otvoru zadáva zákazník. Otvor pre výlez zhotovujeme z OSB dosiek v tvare štvorca. Štandardný rozmer je 70×110 cm alebo 80×120 cm. Na prípravu pochôdznej časti je potrebné zdvihnúť konštrukciu na výšku 45 cm, aby sme do nej mohli neskôr nafúkať izoláciu a zaklopiť.

 6. Zateplenie väzníkovej strechy izoláciou Isocell

Posledný krok spočíval v samotnom zateplení. Na aplikácii pracovali dvaja aplikátori – jeden obsluhoval stroj a druhý aplikoval izoláciu priamo do väzníka. Celý proces od vymazania stavby lepidlom až po nafúkanie posledného kilogramu celulózy trval 48 hodín

Použili sme fúkanú celulózu od značky Isocell v hrúbke 40 cm (hodnota po sadnutí materiálu). Materiál má určité prirodzené sadanie. Fúkaná celulóza je totiž pri výrobnom procese umelo dehydrovaná. Keď získa vzdušnú vlhkosť, prirodzene sadá gravitáciou. Počítame s tým už v cenovej ponuke.

Poznámka: Pri aplikácii fúkanej izolácie je veľmi dôležitý stroj, pomocou ktorého nafúkame celulózu do konštrukcie. Kvalitný stroj na fúkanie zabezpečí, aby bola dodržaná prípustná úroveň sadania (8 – 10 %). Ak zateplenie zveríte do rúk firme so slabým strojom s jednou etážou predprípravy a menším tlakom, vlákna dostatočne nepreviaže a fúkne ich pod menšou hustotou. Úroveň sadania bude vyššia.

Výhody získané zateplením od Axa-Property:

  • kvalitná inštalácia parozábrany
  • zdravé prostredie bez vlhkosti
  • návratnosť počiatočnej investície do 4 rokov
  • kvalitná izolačná vrstva bez tepelných mostov
  • vysoká úspora nákladov na kúrenie a chladenie
  • aplikácia dohodnutej hrúbky izolácie uvedenej po sadnutí materiálu
  • odborné poradenstvo
  • záruka na materiál 25 rokov

Galéria realizácie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko