fbpx

Zateplenie strešného plášťa historickej budovy

V Spišskej Novej Vsi sme sa pustili do rekonštrukcie schátranej historickej budovy pre budúce sídlo stavebnej firmy Alkon SV. Na zateplenie strešného plášťa sme zvolili fúkanú izoláciu Isocell. Súčasťou zákazky boli aj doplnkové práce. Viac sa dozviete v článku.

zateplenie strešného plášťa

Typ stavby

historická budova

Lokalita

Spišská Nová Ves

Konštrukcia

strešný plášť

Izolácia

Celulóza Isocell

 1. Vytvorenie pochôdznej časti

V prvom kroku sme vytvorili pochôdznu časť pre pohodlný prístup ku komínu, strešnému oknu a izolácii. Súčasťou zákazky bola aj príprava otvoru pre výlez v tvare štvorca. Štandardne ho vyrábame z OSB dosiek. Krabicu potom vsadíme medzi väzníky.

Poznámka: Otvor pre výlez často predstavuje slabé miesto v izolačnom procese. Dôležitá je kvalitne prevedená izolácia, aby v medzerách nevznikal kondenz.

N

Celulózová prírodná izolácia perfektne zapadá do historickej stavby.

N

Hustejšie latovanie každých 15 cm zabráni namáhaniu parozábrany.

N

Vysoká objemová hmotnosť izolácie = menšie tepelné úniky.

 2. Vybudovanie predeľovacej steny

V jednej časti roviny sme vytvorili zvislú predeľovaciu stenu kvôli následnému aplikovaniu izolácie až do hrebeňa. Predeľovacia stena krásne otvorila priestor na chodbe medzi izoláciou v hrebeni a rovine. Zároveň eliminovala vznik tepelných mostov, pretože izoláciu sme aplikovali v dvoch výškových úrovniach. Následne sme sa pustili do dobudovania klieštin v strope v miestnosti s otvoreným stropom.

zateplenie strechy

 3. Inštalácia parozábrany

Ako môžete vidieť na fotkách, chlapci sa s parozábranou do detailov vyhrali. Keďže sme vo vikieroch budovali nové steny z OSB dosiek a inštalovali pomocné U-profily zo železa, okolo nich sme museli aplikovať parozábranu precízne, aby bola celá obálka 100% vzduchotesná.

Ako už býva zvykom, použili sme odolnú parozábranu Airstop VAP 100 Sd od výrobcu Isocell. Na zabezpečenie vzduchotesnosti používame systémové prvky Isocell ako spony, tmel či penetrák.

Hodín práce

KG materiálu

Hrúbka izolácie v cm

Realizátori

 4. Vzduchotesné latovanie

V zvislých častiach, ktoré sme predĺžili o 40 cm, sme zvolili hustejšie latovanie s osovou vzdialenosťou 15 cm zo strany interiéru. Zabránili sme tak mechanickému namáhaniu fólie pod váhou izolácie v dôsledku veľkému sklonu strechy. Na latovanie používame špeciálne laty prvej triedy morené máčaním v Bochemite.

Pod každú latu sme aplikovali trvalo pružný tmel. Používame systémové Torx skrutky do dreva od výrobcu Würth, vďaka ktorým sú bity dostatočne utiahnuté. Celý systém je absolútne vzduchotesný.

 5. Zateplenie strešného plášťa fúkanou izoláciou

V Axa-Property používame prírodné izolácie s vynikajúcimi izolačnými schopnosťami, ktoré sa hodia aj do starších stavieb. Investor mal pôvodne v pláne použiť klasické sadrokartónové závesy, nainštalovať parozábranu na sadrokartón a aplikovať izoláciu. Napokon sa kvôli vzduchotesnosti a funkčnosti rozhodol pre drahšie riešenie. Z dlhodobého horizontu však bude izolácia s parozábranou bezproblémovo fungovať desiatky rokov.

Izolovali sme šikminu od pomúrnice a strop. V šikmine sme tlakom nafúkali celulózu s vysokou objemovou hmotnosťou 56 kg/m3. V strope sme aplikovali izoláciou spôsobom na voľno s objemovou hmotnosťou 42 kg/m3. Na zateplení s plochou 322 m2 pracovali dvaja realizátori. Celý proces fúkania trval 2 dni.

Poznámka: Krov sme zachovali v pôvodnom stave. Precízne aplikovaná fúkaná izolácia Isocell zabráni kondenzovaniu, vlhkosti a vzniku plesní, ktoré by mohli uškodiť krovu. Dokážeme tak predĺžiť životnosť krovu o ďalších niekoľko desiatok rokov.

Výhody získané zateplením od Axa-Property:

  • precízna inštalácia parozábrany
  • aplikácia vyššej objemovej hmotnosti celulózy
  • hustejšie vzduchotesné latovanie
  • výborná akustika
  • nízke náklady na vykurovanie a chladenie
  • návratnosť počiatočnej investície do 4 rokov
  • odborné poradenstvo
  • záruka na materiál 25 rokov

Galéria realizácie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko