fbpx

Zateplenie pultovej strechy v Hendrichovciach

V spolupráci s partnerom sme izolovali moderný dom s betónovým skeletom v Hendrichovciach. Na zateplenie pultovej strechy sme použili mäkkú striekanú penu H2Foam Lite od prvotriednej značky Huntsman Building Solutions.

zateplenie pultovej strechy

Typ stavby

rodinný dom

Lokalita

Hendrichovce

Konštrukcia

pultová strecha

Izolácia

H2Foam Lite

 1. Príprava stavby pre izolovanie

Zateplenie striekanou penou prebieha rýchlo a jednoducho. V podstate nie sú potrebné žiadne zdĺhavé prípravy. Všetko, čo potrebujeme, je prístup k elektrickej zásuvke s 380V a minimálne istenie B25. Pred aplikáciou peny je potrebné zbaviť podklad prachu a mastnoty, aby bol perfektne priľnavý. Odporúčame zakryť všetko, čo chcete ochrániť pred prípadným znečistením PUR penou. Všetky kroky môžete vykonať sami s pomocou našich inštrukcií.

N

Precízna inštalácia parobrzdnej fólie s premenlivým Sd

N

Štrkový násyp na streche zabraňuje prehrievaniu domu v lete

N

Poctivou izoláciou I-profilov sme zabranili vzniku tepelných mostov

 2. Zateplenie pultovej strechy striekanou penou

Po krátkej príprave sme sa mohli pustiť do zatepľovania. Zo spodnej časti strechy sme medzi drevené trámy aplikovali 20 cm vrstvu mäkkej peny H2Foam Lite od Huntsman Building Solutions. Aplikácia prebiehala spôsobom na voľno na ploche s veľkosťou 165 m2. Proces striekania mali na starosti dvaja realizátori.

zateplenie pultovej strechy

 3. Inštalácia parobrzdnej fólie

Následne sme inštalovali parobrzdnú fóliu Airstop Diva s premenlivým Sd od značky Isocell. Inštalácia parobrzdy nám trvala 3 dni. Na procese sa podieľali 4 realizátori. Prečo sme zvolili práve parobrzdu? Tento typ fólie odporúčame pri stavbách, kde nevieme zaručiť stopercentnú vzduchotesnosť parozábrany.

Kvôli zložitosti plochej strešnej konštrukcie a streche bez odvetrávacej škáry bolo náročné zachovať vzduchotesnosť. Preto sme po konzultácií s investorom použili parobrznú fóliu s premenlivým Sd. Sd predstavuje ekvivalent difúznej hrúbky atmosféry, ktorý musí prekonať vodná para. Čím je hodnota Sd vyššia, tým je odpor väčší.

Jednoducho a po lopate – funkčná membrána mení jej difúzný odpor v závislosti od vzdušnej vlhkosti. V zimných mesiacoch je izbový vzduch suchší, preto sa Sd-hodnota zvyšuje. Vďaka tomuto priebehu sa dostane len malé množstvo vodnej pary do konštrukcie (resp. izolácie).

V lete sa v zadnej časti fólie relatívna vzdušná vlhkosť zvyšuje, a to vďaka zvýšenému solárnemu žiareniu a opačnej difúzii. Vodné molekuly sa ukladajú v membráne. Sd-hodnota sa znižuje a necháva prenikať viac vodnej pary z konštrukcie do vnútorných priestorov. Stavebná časť je suchšia.

Nasledovalo napojenie parobrzdnej fólie na obvodové steny prostredníctvom systémových prvkov ako lepidlo, penetračný náter, tmel a poistná páska, ktorú je možné omietať. Použili sme aj prestupy na káble.

Poznámka: Keďže pultová strecha nemá odvetrávaciu škáru a bolo by náročné zachovať vzduchotesnosť parozábrany, použili sme inteligentnú parobrzdnú fóliu s premenlivým Sd.

zateplenie pultovej strechy
zateplenie pultovej strechy
zateplenie pultovej strechy

Hodín práce

m3 materiálu

Hrúbka izolácie v cm

Realizátori

 4. Latovanie

Posledným krokom bolo latovanie. Kvôli nižšej hmotnosti peny stačilo latovanie každých 50 cm. Laty s rozmermi 5×4 cm boli najprv morené máčaním. 

Špecifickým prvkom tejto stavby sú kovové I-profily, ktoré slúžia ako nosné prvky strechy. I-profily sme obstriekali z ľavej a pravej strany penou kvôli tomu, že podhľad strechy bude nezateplený a „ičko” by mohlo ťahať chlad do interiéru. Takto sme zabránili vzniku tepelných mostov. Zo spodnej časti podhľadu strechy je namontovaná OSB doska a styrodur (viď foto). Táto časť bude neskôr zateplená.   

Na záver ešte pár slov k modernej pultovej streche. Konštrukcia je z dreva so železnými traverzami. Drevená strecha má z vrchu OSB dosky, nad ktorými sa nachádza nadkrokvová izolácia s PIR panelom. Na PIR izolácii je položená fólia a štrkový násyp. Štrkový násyp pohlcuje slnečné žiarenie a zabraňuje prehrievaniu domu.

Poznámka: Alternatívou k strechám so štrkovým násypom sú zelené strechy. Vegetačné strechy sa vyznačujú dlhou životnosťou a tvorbou zdravej mikroklímy. V lete budovu prirodzene ochladzujú, v zime zase prispievajú teplom.

Výhody získané zateplením od Axa-Property:

  • kvalitná inštalácia parobrzdy
  • zdravé prostredie bez vlhkosti
  • rýchla návratnosť počiatočnej investície
  • bezšpárová izolácia bez tepelných mostov
  • vysoká úspora nákladov na kúrenie a chladenie
  • ekologická pena 100 % nadúvaná vodou
  • odborné poradenstvo
  • odolnosť voči škodcom
  • požiarna bezpečnosť
  • dlhá životnosť

Galéria realizácie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko