fbpx

Zateplenie bytového domu prinieslo úsporu spotreby energie na kúrenie o 60 %

V Spišskej Novej Vsi sme realizovali kompletnú rekonštrukciu povaly, schodiska a fasády. Súčasťou zákazky bolo aj zateplenie bytového domu, ktoré prinieslo úsporu spotreby energie na kúrenie o 60 %. Ako sa nám to podarilo? Celý postup si prečítajte v článku.

zateplenie podlahy

Typ stavby

rekonštrukcia bytového domu

Lokalita

Spišská Nová Ves

Konštrukcia

fasáda
strop

Izolácia

minerálna vata Knauf Insulation FKD S Thermal, celulóza Isocell

 1. Vnútorné práce v zimnom období

Bytový dom sme začali rekonštruovať v zimnom období, kedy je ideálny čas na vnútorné práce. Pustili sme do modernizácie spoločných priestorov, schodiska a pivnice. Na strop sme inštalovali lamelu z minerálnej vaty v hrúbke 6 cm na ploche 265 m2.

Lamela je jednostranne upravená bielou farbou a aplikuje sa priamo na vnútorné stropy. Má výborné izolačné vlastnosti a zlepšuje akustiku v priestoroch. Vďaka tomu sme odizolovali prízemné byty od pivnice. Ich obyvateľom tak neťahá do vnútra zima.

Súčasťou zákazky boli aj nové elektrické rozvody, omietka na stenách, inštalácia nových svietidiel, zábradlia a dlažby.

N

Zníženie energetickej náročnosti na vykurovanie o 40 %

N

Predĺženie životnosti bytového domu

N

Zvolenie kvalitnej systémovej skladby Baumit s dlhou životnosťou

 2. Vytvorenie pochôdznej časti

Následne sme sa pustili do rekonštrukcie povaly. Aby sme zabezpečili pohodlný prístup ku komínu a streche, vytvorili sme pochôdznu časť s plochou 80 m2. Na záklop a trámy sme použili čisté drevo.

zateplenie strechy

 3. Izolácia stropu pod nevykurovanou povalou

Keďže bol projekt financovaný zo Štátneho fondu rozvoja bývania, pre vodorovnú plochu bola v projekte predpísaná minerálna vata. Na zateplenie stropu s plochou 350 m2 sme použili rolovanú minerálnu vatu v dvoch hrúbkach 10 a 20 cm.

Poznámka: Štandardne na zateplenie stropu odporúčame fúkanú izoláciu. Tentokrát sme museli aplikovať minerálnu vatu, pretože bola predpísaná v projekte.

 4. Zateplenie pomúrnice fúkanou izoláciou

Ťažko dostupné miesta v oblasti pomúrnice sme izolovali fúkanou izoláciou Isocell. Na dĺžku 90 m sme aplikovali vrstvu celulózy s hrúbkou 30 cm.

 5. Zateplenie fasády

Ďalším krokom bolo zateplenie fasády. V Axa-Property disponujeme vlastným lešením MJ UNI 70, takže sa nemusíte trápiť jeho zháňaním a inštaláciou. Po montáži lešenia nasledovala demontáž starých parapetov, odkvapových rúr a bleskozvodu.

Následne sme sa pustili do penetrácie vonkajších stien bytovky na spevnenie nesúdržného podkladu. Na zateplenie fásady sme použili difúzne otvorenú minerálnu vatu FDK S Thermal od výrobcu Knauf Insulation. Aplikovali sme hrúbku 16 cm na celkovej ploche 780 m2.

Po lepení izolácie sme aplikovali sklotextilnú mriežku a mohli sme sa pustiť do inštalácie nových parapetov, bleskozvodu a odkvapových rúr. Na novú povrchovú úpravu sme zvolili stierku Baumit StarContact.

Kvalitná stierka na báze cementu má vynikajúce spracovanie, je vysoko flexibilná a paropriepustná. S Baumitom máme dlhodobú spoluprácu a iba pozitívne skúsenosti. Omietky majú dlhú trvácnosť. Použili sme aj ochranu proti plesni Baumit AntiPilz.

zateplenie strechy

 6. Zateplenie sokla

Na začiatku izolačného procesu sme museli obkopať základový múr a očistiť ho od nečistôt. Následne sme použili asfaltovú penetráciu. Na zateplenie sokla sme použili klasický Styrodur 2800 C XPS s hrúbkou 10 cm na ploche 100 m2. Inštalovali sme aj nopovú fóliu a geotextíliu kvôli ochrane izolácie pred vlhkosťou a škodcami. Súčasťou zákazky bol aj štrkový násyp.

zateplenie strechy

 7. Terénne úpravy

Na záver sme okolo bytového domu vytvorili odkvapový chodník s obrubníkmi. Odkvapový chodník odvádza vlhkosť od obvodových stien a zabraňuje tak podmývaniu stavby. Následne sme odviezli suť a zeminu v okolí dali do pôvodného stavu. Celý proces trval 5 mesiacov s dodržaním technologických prestávok.

 Čo zateplenie bytového domu prinieslo klientovi? 

Kompletná rekonštrukcia bytového domu sa vyplatila. Obyvateľov bytovky príjemne prekvapilo porovnanie nameraného množstva tepla na vykurovanie pred rekonštrukciou a po rekonštrukcii. Ako môžete vidieť v tabuľke na obrázku, namerané množstvo tepla na vykurovanie za predchádzajúce obdobie bolo 87 800 kWh, pričom namerané množstvo po rekonštrukcii bolo iba 54 300 kWh.

Normalizovaná merná spotreba objektu bola 120 kWh/m2, pričom skutočná merná spotreba činila 55,70 kWh/m2.zateplenie strechy

Čo sa zmenilo dva roky po rekonštrukcii? Ako môžete vidieť v tabuľke na obrázku, namerané množstvo tepla v roku 2022 bolo 54 300 kWh, pričom namerané množstvo v roku 2023 bolo 55 100 kWh.

 

Normalizovaná merná spotreba objektu za obdobie 2023 bola 114,09 kWh/m2, pričom skutočná merná spotreba tepla na vykurovanie činila 60,91 kWh/m2.

Zaujímavý je aj údaj spotreby energie na ústredné kúrenie (ÚK) pred rekonštrukciou a po rekonštrukcii. Ako môžete vidieť na obrázku, normalizovaná spotreba energie na ÚK bola v roku 2021 (pred rekonštrukciou) 5173,6 dielikov. V roku 2022 (po rekonštrukcii) to bolo už len 1972,2 dielikov. Ide o takmer 60 % úsporu na normalizovanú spotrebu energie.zateplenie strechy

Aké zmeny prinieslo zateplenie domu pri spotrebe energie na ÚK s odstupom dvoch rokov po rekonštrukcii? Ako môžete vidieť na obrázku, v roku 2022 bola normalizovaná spotreba energie na ústredné kúrenie 1972,2 dielikov. V roku 2023 to bolo už len 1130,9 dielikov. Ide takmer o 80% úsporu na normalizovanú spotrebu energie v porovnaní s rokom 2021 (pred začiatkom rekonštrukcie).

Zateplenie bytoveho domu Spisska Nova Ves graf spotreba energie 2023

Poďme sa pozrieť na úsporu energie v rámci jednej bytovej jednotky. Podlahová plocha bytu a spoločných priestorov 2-izbového bytu predstavovala takmer 56 m2. Ako môžete vidieť v tabuľke nižšie, predpísaná záloha na teplo na vykurovanie bola 650 €, skutočný náklad bol 433 €. Ide teda o úsporu takmer 34 %. Všetci vieme, že cena tepla stúpla, čo sa odrazilo aj na celkovom vyúčtovaní za rok 2022. Klient tak ušetril ešte viac.

 

zateplenie strechy

Rok 2023 so sebou priniesol zvyšovanie nákladov. Ako môžete v tabuľke nižšie, 2-izbový byt s takmer 56m2 mal predpísanú zálohu na vykurovanie 1002,66 €. Skutočný náklad predstavoval len 395,88€. Ide teda o úsporu takmer 40%. Aj napriek inflácii sa podarilo klientovi v roku 2023  v rámci jednej bytovej jednotky ušetriť veľkú časť nákladov.

Zateplenie bytoveho domu Spisska Nova Ves hlavne vyuctovanie 2023

Chcete ušetriť vďaka kvalitnému zatepleniu? Kontaktujte nás prostredníctvom Facebooku, na telefónnom čísle +421 902 668 966 alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Všetky naše realizácie môžete sledovať na blogu.

Výhody získané zateplením od Axa-Property:

  • použitie kvalitných materiálov od overených výrobcov
  • predĺženie životnosti stavby
  • eliminovanie tepelných únikov
  • výborná akustika
  • nízke náklady na vykurovanie a chladenie
  • vlastné lešenie
  • odborné poradenstvo
  • požiarna bezpečnosť

Galéria realizácie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko