fbpx

Pri stavbe domu sa sústreďte na zabezpečenie domu pred chladom aj pred prehrievaním. S ochranou domu pred teplom úzko súvisí fázový posun izolácie. Viac sa dozviete v článku.

Pri výbere tepelnej izolácie sme zvyknutí sledovať viaceré dôležité parametre, napríklad súčiniteľ tepelnej vodivosti či mernú tepelnú kapacitu. Ide o vlastnosti, ktoré zabezpečia tepelný komfort a optimálnu klímu v chladnom období. Treba si však všímať ešte jeden podstatný parameter. Množstvo ľudí ho prehliada, pritom zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane domu pred teplom. Ide o fázový posun izolácie.

 

Čo je fázový posun?

V dôsledku klimatických zmien sa letné teploty šplhajú čoraz vyššie. „Tridsiatky” sú bežné aj v severnejšie položených miestach na Slovensku. Často sa pred nimi ukrývame v interiéri domu.

Ochranu domu pred teplom najviac ovplyvňuje hrúbka, objemová hmotnosť a merná tepelná kapacita izolácie. Od týchto veličín závisí množstvo uskladneného tepla, ktoré izolácia dokáže udržať. Zadržané teplo označuje veličina fázový posun teplotného kmitu ψ.

Ψ = tA1 – tA2, kde tA1 je prvý teplotný kmit [J] a tA2 je druhý teplotný kmit [J]

Fyzikou vás nebudeme príliš zaťažovať. Jednoducho – keď na dom svietia slnečné lúče, povrch domu sa zahrieva a rastúca teplota prestupuje do interiéru. Fázový posun je čas, počas ktorého prejde teplota z jednej strany konštrukcie na druhú (teda z exteriéru do interiéru). Udáva sa v hodinách.

Vo večerných hodinách slnečné lúče prestávajú prudko svietiť, vonkajšia teplota klesá a dom sa začína ochladzovať. Teplo tak nestihne prejsť do interiéru. Čím väčší fázový posun, tým pomalšie sa budova prehrieva.

fázový posun - izolácia

Ktorá izolácia má najlepší fázový posun?

Vyberte si izoláciu s vysokým fázovým posunom a v lete vás nebude trápiť prehrievanie domu. Navyše ušetríte na nákladoch na chladenie. Nebudete potrebovať zdraviu škodlivú klimatizáciu. Kvalitné bývanie pozitívne vplýva na zdravie človeka. Myslite na to pri výbere izolácie.

Fázový posun pri celulózovej izolácii ISOCELL je 4,6 hodiny. Dlhší ho majú drevovláknité izolácie. V našej ponuke nájdete ekologické fúkané drevovlákno Steico Zell s mernou tepelnou kapacitou 2100 J/kg.K, vďaka ktorej tepelnoizolačná vrstva zabraňuje úniku tepla v zime a prehrievaniu v lete. Polystyrén má Ψ = 0,9 hodiny a minerálna vlna Ψ = 0,6 hodiny. O dĺžke fázového posunu sa poraďte s odborníkom.

Sme zatepľovacie centrum Axa-Property. Špecializujeme sa na fúkanú a striekanú izoláciu od overených značiek. V našej ponuke nájdete aj vyššie spomenuté druhy izolácií ISOCELL a Steico Zell a mnoho ďalších. Aplikujeme tiež nehorľavú minerálnu vlnu Rockwool s výbornými akustickými vlastnosťami. V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na Facebooku, mailom na adrese info@axaproperty.sk alebo na telefónnom čísle +421 902 668 966. Naše realizácie môžete sledovať na Youtube kanáli.

Podobné články na: dobre vedieť // izolácia // rodinný dom // teplo
Kategória - Dobre vedieť

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko