fbpx

Ako prebiehalo zateplenie väzníkovej strechy v obci Ďačov?

V obci Ďačov sme sa pustili do izolácie bungalovu s terasou. Na zateplenie väzníkovej strechy sme použili fúkanú celulózovu izoláciu Isocell. Súčasťou zákazky bola aj vzduchotesná inštalácia parozábrany. Viac sa dočítate v článku.
zateplenie väzníkovej strechy

Typ stavby

rodinný dom

Lokalita

Ďačov – Budzín

Konštrukcia

väzníková strecha

Izolácia

Celulóza Isocell

 1. Debnenie obvodu polystyrénom

Najprv sme sa pustili do debnenia pomúrnice polystyrénom. Ide o dôležitý krok zatepľovacieho procesu kvôli odstráneniu tepelných mostov. V oblasti pomúrnice sa stretáva niekoľko druhov materiálov s rozdielnym tepelným odporom ako tehla, betón a drevo. Nastáva riziko vzniku tepelných mostov. Na zateplenie obvodu sme použili EPS – polystyrén s dobrými tepelnými vlastnosťami a dostatočnou hrúbkou 5 cm.
N

Vzduchotesná vrstva parozábrany

N

Zdravé prostredie bez plesní a vlhkosti

N

Kvalitné zateplenie bez tepelných mostov

 2. Ošetrenie komína protipožiarnou bariérou

Medzi prípravné práce patrila aj protipožiarna bariéra komína. Použili sme fasádnu dosku z minerálnej vlny s najvyššou triedou reakcie na oheň A1, ktorú sme zatiahli lepidlom od Baumitu. Medzi najväčšie výhody izolovaného komína patrí úspora energie a zníženie úrovne usadenín. Tepelná izolácia v okolí komína zároveň pôsobí ako rám a zvyšuje pevnosť a stabilitu konštrukcie.

 3. Aplikácia lepidla

Tentokrát sme natiahli lepidlo nielen na obvodové steny, ale aj vnútorné priečky, ktoré zasahovali do oblasti parozábrany. Používame špeciálne rýchloschnúce lepidlo Baumit SpeedFix s nízkym obsahom vody. Už o 30 minút sme mohli pokračovať v nastriekaní penetrácie a ďalších krokoch ako aplikácia tesniaceho tmelu a inštalácia vzduchotenej – omietateľnej pásky.

 4. Inštalácia parozábrany

Štyria aplikátori sa pustili do inštalácie parozábrany na ploche 185 m2. Použili sme odolnú klasiku Isocell Airstop VAP s hodnotou sd = 100. Nasledovalo poctivé latovanie s osovou vzdialenosťou 30 cm zo strany interiéru. Výsledkom bolo perfektné napojenie parozábrany na stenu so 100 % zachovaním vzduchotesnosti.

Poznámka: Napojenie fólie muselo prebehnúť aj po vnútorných priečkach, takže inštalácia parozábrany trvala o niečo dlhšie a spotrebovalo sa viac materiálu. Preto odporúčame murovať vnútorné priečky až po inštalácii parozábrany. Ušetríte si čas aj peniaze.

Hodín práce

KG materiálu

Hrúbka izolácie v cm

Realizátori

 5. Príprava pochôdznej časti a výlezu

Na latovanie používame preschnuté morené laty prvej triedy, do ktorých môžeme kotviť všetky následné inštalácie tak, aby sme nenarušili vzduchotesnosť fólií. Po latovaní sme aplikovali tesniaci tmel, ktorý používame pri napojení na stenu.

 6. Príprava terasy

Zákazník si chcel užívať čerstvý vzduch a prítomnosť slnečných lúčov, a tak sa rozhodol pristaviť k domu terasu. Dôležité je správne zaklopenie terasy (zákazník môže zaklopenie pripraviť sám alebo to spravíme my).


V mieste terasy prechádza polystyrén po celom obvode. Medzi terasou a domom nie je žiadna mechanická bariéra. Toto miesto prefukujeme 25 cm od hrany venca smerom do exteriéru príslušnou vrstvou ako v celej ploche izolácie cez obvodový múr smerom do exteriéru. Zo spodnej strany k OSB doske napojíme fasádnu izolačnú dosku (polystyrén alebo minerálna vata). Výsledkom je kvalitné zateplenie celej obálky. 7. Zateplenie väzníkovej strechy fúkanou izoláciou

Na záver nasledovalo samotné zateplenie väzníkovej strechy s plochou 182 m2. Dvaja realizátori aplikovali 40 cm vrstvu celulózovej periny (hodnota udávaná po sadnutí), pričom sme dosiahli odporúčaný tepelný odpor R = 10 m²K/W pre dosiahnutie pasívneho štandardu stavby A0 podľa STN = 070540-2.Poznámka: Povinný kolaudačný odpor šikmej strechy je R = 6,5 m²K/W a odporúčaný odpor je R = 9,9 m²K/W. My sme splnili odporúčaný tepelný odpor R = 10 m²K/W.

Výhody získané zateplením od Axa-Property:

  • dodržanie odporúčaného tepelného odporu šikmej strechy
  • vzduchotesná inštalácia parozábrany
  • poctivé latovanie morenými latami
  • zdravé prostredie bez vlhkosti
  • návratnosť počiatočnej investície do 4 rokov
  • kvalitná izolačná vrstva bez tepelných mostov
  • vysoká úspora nákladov na kúrenie a chladenie
  • odborné poradenstvo
  • záruka na materiál 25 rokov

Galéria realizácie

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko